O mně

Jmenuji se Jan Stojan a pocházím z Vysočiny. V současné době se věnuji focení už jenom jako hobby fotograf. Fotím převážně techniku tedy hlavně kamiony, náklaďáky, traktory, armádní techniku apod. Hlavně, že to má kola nebo pásy, je to z oceli a čím větší, tím lepší :-). Auta a technika obecně mě provází celým životem a neustále mě fascinují. Prolínají můj život od dětství přes školu, vojnu i zaměstnání.
Pro dosažení nejlepších výsledků používám všech dostupných prostředků a postupů, jak při samotném fotografování (práce se světlem, práce s perspektivou apod.), tak i následném postprocesu (úpravy v počítači), jako je komplexní úprava digitálního obrazu od základních globálních úprav až po pokročilé retuše a v případě potřeby i požadované fotomontáže.
Všechny fotky fotím do RAWu a každou fotku dle potřeby a záměru upravuji v počítači. Z každé fotky mám tak k dispozici maximum dat, díky kterým se fotce dostane náležitá péče. Precizní úpravou si s fotkou "hraji" tak dlouho, dokud nejsem spokojený. Někdy to je pár hodin, jindy se ke kýženému výsledku dostanu za několik dní. Kvalita je pro mě důležitější než kvantita! Jo, jsem hračička, ale věřím, že toto jediné dává smysl. Naštěstí si užívám jak samotné focení, tak i úpravu fotek.
U statických fotek pořizuji zpravidla několik zdrojových RAW souborů s různou expozicí. Pro výslednou fotku používám vždy jen ty nejlepší data. Pokud je scéna expozičně nevyvážená, tak skládám výslednou fotku dle potřeby z několika zdrojových souborů (což bývá ve zhruba 90% fotek). Jedna noční fotka může být skládaná třeba i ze 13-ti a více různých zdrojových fotek.
Dynamické fotky fotím vhodně zvolenou sekvencí fotek (v případě velmi rychlých scén můžu použít až 60 snímků za sekundu) a pokud je třeba umím fotit i minulost (ProCapture – předsnímání – vyfotí až 35 snímků před domáčknutím spouště). Tím pádem mi neunikne žádný klíčový moment a já můžu z nafocené sekvence vybrat ten nejlepší záběr. Tady mi hodně pomáhá vynikající technika od Olympusu s nejvýkonnějším stabilizátorem obrazu na světě (2021) až 7,5 EV a přesným ostřením. Za jeden den focení akčních scén tímto způsobem jsem schopen nafotit i kolem 5 000 fotek, ale důraz na kvalitu výsledných fotek je pro mě klíčový. Vždy mám z čeho vybírat a pokaždé najdu, co potřebuji.

 

Můj první foťák (ruské výroby) s expozimetrem, jsem dostal po revoluci asi ve třinácti, když si rodiče pořídili automat. Později jsem ho vzal asi třikrát na vojnu do kasáren i na cvičení na Doupov i Libavu (samozřejmě tajně, fotit se nesmělo). Vznikly z toho jedinečné dokumentární osobní fotky.
Počátky mého focení se datují do roku 2001. Tehdy, velice krátce, pod dohledem svého dědy s kinofilmovou zrcadlovkou Exakta Varex IIa vzplála nevědomky má láska k fotografii. Toulal jsem se Vysočinou s foťákem a spontánně prožíval šťastné chvíle. Fotil jsem přírodu, krajinu, architekturu a techniku. To vzrušení, když jsem si šel vyzvednout papírové fotky…, často střídalo zklamání. Co jsem to zase nafotil?! Ale pár hezkých fotek se tam našlo. Mám je zvětšené a uschované. Vlastně všechny vyfocené filmy mám dodnes uschované. Další šťastné období v životě, za které jsem vděčný.
V roce 2025 jsem se odstěhoval do Prahy (žiji zde dodnes), kde jsem se začal intenzivně věnovat autům v pojišťovnictví. S focením jsem se na delší dobu odmlčel. Vlastně jsem s ním ještě pořádně nezačal… ale semínko už bylo zaseto.
V roce 2014 jsem si pořídili základní digitální zrcadlovku Pentax.
V roce 2016 jsem v rekvalifikačním kurzu Školy kreativní fotografie, pod vedením pana Mga. Ing. Miroslava Němečka, ukončil vzdělávací program akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsem si doplnil fotografické vzdělání a získal profesní kvalifikaci.
Od roku 2016 do roku 2020 jsem fotil poloprofesionální zrcadlovkou Pentax, ke které jsem měl jak pevné, tak zoomové objektivy (Pentax, Sigma i Tamron). Fajn technika.
V roce 2020, po dlouhém rozhodování, jsem prodal soustavu Pentax a pořídil si systém od Olympusu. Získal jsem tak kompaktní, odolný, spolehlivý a hlavně neuvěřitelně rychlý fotografický nástroj s úžasnou stabilizací se širokou nabídkou volitelného příslušenství, který vyniká špičkovou kvalitou obrazu. Jsem z něj neustále nadšený. Umí mi to hodně zjednodušit, můžu se na něj spolehnout a já se tak můžu plně soustředit na focení. Bezva parťák i do nepohody.
Ke každému focení přistupuji s nadšením, odhodláním, respektem a pokorou. Jsou to výzvy s ohromným kusem odpovědnosti, které mě posouvají dopředu a jsem za ně nesmírně vděčný.
Stále rozvíjím své dovednosti a sdílím své zkušenosti s ostatními.

 

Díky Vám fotím a užívám si to, protože focení je můj velký koníček.

 

 

Děkuji.
portrét jan stojan ©, pentax