O mně

Jmenuji se Jan Stojan a pocházím z Jihlavy. V současné době působím převážně v Praze (kde od roku 2005 bydlím) a Středních Čechách. Na Vysočinu se ovšem pravidelně vracím.

Věnuji focení převážně techniky. Auta a technika obecně mě provází celým životem a neustále mě fascinují. Prolínají můj život od dětství přes školu, vojnu i (všechna) zaměstnání až po koníčky.

Pro dosažení nejlepších výsledků používám všech dostupných prostředků a postupů, jak při samotném fotografování (práce se světlem, práce s perspektivou apod.), tak i následném postprocesu (úpravy v počítači), jako je komplexní úprava digitálního obrazu od základních globálních úprav až po pokročilé detailní retuše a v případě potřeby i požadované fotomontáže.

Seriózní počátky mého focení se datují do roku 2001. Tehdy pod dohledem svého dědy s kinofilmovou zrcadlovkou Exakta Varex IIa vzplála má láska k fotografii.

Intenzivně se fotografii věnuji od roku 2014.

V roce 2016 jsem v rekvalifikačním kurzu Školy kreativní fotografie, pod vedením pana Mga. Ing. Miroslava Němečka, ukončil vzdělávací program akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsem si doplnil fotografické vzdělání a získal profesní kvalifikaci.

Do roku 2020 jsem fotil poloprofesionální zrcadlovkou Pentax, ke které jsem měl jak pevné, tak zoomové objektivy (Pentax, Sigma i Tamron).

V roce 2020, po dlouhém rozhodování, jsem prodal vybavení Pentax a pořídil si systém od Olympusu.

Získal jsem tak kompaktní, extrémně odolný a rychlý fotografický nástroj se širokou nabídkou volitelného příslušenství, který vyniká špičkovou kvalitou obrazu.

Ke každému focení přistupuji s nadšením, odhodláním, respektem a pokorou. Jsou to výzvy s ohromným kusem odpovědnosti, které mě posouvají dopředu a jsem za ně nesmírně vděčný.

Stále rozvíjím své dovednosti a sdílím své zkušenosti s ostatními.

Jsem členem Foklubu Praha.

 

Díky Vám fotím a užívám si to, protože focení je můj život i láska a velký koníček.

 

Děkuji.

 

portrét jan stojan ©, pentax